Meghallgatom
Akár hiszed akár nem, ha a kezdetektől velem tartasz, bizony elröpült egy fél év azóta, hogy a céljaid elérésér indultál a Teremtő Évkör segítségével. Szemben a focistákkal, akik leszaladnak a pályáról és kicsit kifújhatják magukat a félidőben, nekünk nem adatik meg a szusszanás. Hogyan is mehetnénk pihenőre a saját életünkből? De miért is mennénk? Hiszen az életben épp az a jó, hogy eleven, élő, pezsgő, teli kiszámítható és váratlan eseményekkel. Különösen nyáron! Hurrá, nyaralunk! Együtt a család. Végre alkalmunk nyílik a beszélgetésekre, a közös játékra és talán szóba kerülnek a régi nyarak, az egykori varációk kalandokkal teli, szép emlékei és azon szeretteink, akik talán már nincsenek velünk. És hogy kapcsolódik ez a céljaidhoz? A gazolással!
Akinek a legparányibb kertje is van tudja, hogy a kert vagy akár a balkonláda is, mennyi örömöt és mennyi feladatot adhat. Mert, ami mindig 3-szor olyan gyorsan, viszont a legkisebb és legeldugodtabb helyen is garantáltan nő, az a gaz. Persze az is zöld és növény, csak épp elszívja a táplálékot, árnyékával elveszi a Napot és összességében megfojtja azt, amit eredetileg ültettél. És tudod mi a gaz leghatékonyabb ellenszer? Az éberség! Mert a gazt legkönnyebben úgy irthatjuk ki, ha időben felismerjük. Jól lehet a zsenge kezdemény még nagyon hasonlíthat a vágyott virághoz, de kis rutinnal és sok figyelemmel hamar észre vehető, hogy mit érdemes kiirtani. Elmondom nem kiskertész tanfolyamul is.
Hónapokkal ezelőtt célokat tűztél ki magadnak, de ha nem, akkor is vannak az életedben fontos, prioritást élvező dolgok. Ezek jelentik kerted vágyott virágait, amik kibomlásától, azaz terveid megvalósulásától eredményeket remélsz. Nos, a világ rendje mégis az, hogy időnként valahogy a céljaink felé vezető úton újabb célok, napi aktualitások, fontosnak tetsző események is helyet kapnak, amik elnyomhatják, láthatatlanná tehetik eredeti szándékunkat. Az eredeti célt. Épp úgy, ahogy a gaz nyomja el agresszívan az ültetett növényt. Feladatod tehát ébernek lenni és időnként megállva, figyelmet fordítani az életedre. Így a gazolás valójában nem más, mint felelős döntés arról, minek adsz prioritást. Mit engedsz táplálékhoz jutni, minek adsz teret és erőt a növekedéshez és minek nem. Természetesen előfordulhat, hogy egy cél finomításra szorul menet közben és olyan is lehet, hogy váratlanul más cél kap nagy jelentőséget, de erről akkor is érdemes tudatosan dönteni, nem pedig csak sodródni és belefulladni a gaz rengetegbe.
De miért nő annyi gaz? Mert nem vagyunk egyedül a világban! Egy ősöreg család fájának fiatal hajtásai vagyunk, akit számtalan hatás ér, melyekre tudattalanul is reagálunk. S ezzel elérkeztünk a Teremtő Évkör jelen állomásához, ami a legbelső motivációink, a minket tápláló erők, a forrás állomása. S mivel ez egy alapvetően víz minőségű időszak, a táplálás mellett hangsúlyozottan hatnak a kötődések, a képzelőerő, az empátia és főleg az érzelmek is. Itt és most egyszerre mozdul őseink minden ereje és tudása, s ezzel együtt sorsuk örömei és hányattatásai, életük sikerei és elakadásaik lenyomata is. Hisz családunk messze múltba sorakozó tagjai a maguk életét élve mind részét alkotják annak az alapnak, tápláló közegnek, ami kiinduló pontja a mi életünknek is. Ez eltagadhatatlan és elvehetetlen. Ugyanakkor fontos tudomásul venni azt is, hogy ezekben az élet lenyomatokban számtalan, a mai tapasztalásainktól eltérő, sokszor felfoghatatlan és megérthetetlen események, körülmények állnak, amiket nagyon nehéz visszafelé valódi milyenségükben látni. De attól, hogy nem értjük mi munkált bennük, mit éltek át és miért reagáltak, döntöttek helyzetekben így vagy úgy, még hatással vannak ránk. Mert előfordulhat, hogy az életünkben jelen lévő helyzeteket, feladatokat, célokat számba véve ráébredünk, hogy ezek némelyike, bár teret adunk nekik és tápláljuk őket, számunkra igazából gazok, még akkor is, ha a múltban értékes magként helyezte el őket valamelyik ősünk. Az ő számára lehetett fontos prioritással bíró cél, de közben részint annyi minden változott, részint pedig ez itt most épp a mi saját életünk. A Te saját életed! A saját céljaiddal és feladataiddal és persze ezek mellett a saját nyűgjeiddel és boldogulásoddal is. Fontos hálával és tisztelettel fordulni a forrás, az ősök és a családi tradíciók felé. Empátiával elfogadhatjuk és meghajolhatunk a döntéseik előtt, de ez nem jelenti azt, hogy nekünk is fel kell vállalni az ő terheiket. Vigyázni kell, nehogy egy napon arra ébredjünk, hogy a kikelő magvak, gaz erdőként menthetetlenül elborították az életünket. Ahogy A kis hercegben áll:
„Mint minden bolygón, a kis hercegén is voltak jó növények meg rossz növények; tehát voltak jó növényektől származó jó magvak meg rossz növényektől származó rossz magvak is. A magvak azonban láthatatlanok. A föld titkos mélyén alusznak, míg csak az egyiknek eszébe nem jut, hogy fölébredjen… Akkor nyújtózik egyet, és először csak egy elbűvölő, ártatlan kis hajtással kezd félénken a nap felé kapaszkodni. Ha rózsa vagy retek hajtása, hagyhatjuk, hadd nőjön kedvére. De ha rossz növényről van szó, mihelyt fölismertük, azonnal ki kell tépni. A kis herceg bolygóján pedig félelmetes magvak voltak: majomkenyérfa-magvak. A bolygó egész földjét megfertőzték. A majomkenyérfával meg úgy van, hogy ha az ember későn kap észbe, soha többé nem bír megszabadulni tőle. Egyszerűen elborítja a bolygót. Átlyuggatja a gyökereivel. Ha aztán a bolygó túl kicsi, a majomkenyérfák meg túl sokan vannak, előbb-utóbb szétrobbantják.
– Fegyelem kérdése – mondta egyszer később a kis herceg. – Miután reggel gondosan rendbe szedte magát az ember, gondosan rendbe kell szednie a bolygóját is. Neki kell látnia, s annak rendje és módja szerint ki kell gyomlálnia a majomkenyérfákat, mihelyt meg tudja különböztetni őket a rózsáktól; mert amíg egészen zsengék, nagyon hasonlítanak egymáshoz. Igen unalmas munka, de igen könnyű.”
Egyszóval itt vagyunk a Forrás házában, a 2. félidő első perceiben és az a dolgunk, hogy gazoljunk! Tudatosítsuk az itt és mostban, hogy az életünkben jelen lévő minőségek, hatások, mozgató erők és célok kiről és miről szólnak igazából. Lásd tisztán a helyzetet és azoknak a dolgoknak, adj „táplálékot” azaz figyelmet, teret, energiát, amik valóban a Te prioritásaid, a céljaid megvalósításához vezetnek és tépj ki mindent, ami kéretlenül vagy észrevétlenül nőtt a kertedben. Ezzel hatékonyan tisztíthatod a saját erőteredet is, mert a felesleges leszívó, táplálást igénylő tényezőket megszünteted, mi által frissebb és éltetőbb vízhez juttathatod önmagad és hatékonyabban küzdhetsz az újból felismert céljaidért.
És mivel a víz erőterében munkálsz, bártan dolgozz a képzeleteddel, megérzéseiddel és az érzelmeiddel! Igen, néha fájó letenni feladatokat, célokat, akár kapcsolatokat is, amikről azt érzed kötelességed megküzdeni vele, mert tartozol ezzel valakinek vagy általa kapcsolódsz valakihez, akit nagyon szerettél vagy még mindig tartasz tőle, noha már nincs jelen az életedben. Segíts magadon azzal, hogy életed forrását megszabadítod az elvárások és feltételezések szikláitól, mert elzárják erőid szabad áramlását. Akár az évkörön jársz a félidőben, akár az életedben vagy már a 2. félidőben, a B oldalon, dönteni és cselekedni, szabadon és felelősen csak Te tudsz!
Ereszkedj hát térdre, hogy jobban lásd kerted növényeit és alázattal, tisztelettel az ősök felé, mégis határozottan húzd ki a földből az életedet beárnyékoló gyomokat! Ér a lelked mélyére ásni, könnyet ejteni. Sírva vagy nevetve, mert a laza, nedves föld könnyebben engedi el a gyökeret is. A kőkemény talajba csak beleszakad a növény. Kihajt újra és kezdheted elölről az egészet.
Használd ki a langyos nyári estéket! Beszélgess sokat! Régi dolgokról, maiakról. Meglátod, néha csak úgy ráismersz önmagadra egy-egy régi történetben és bevillanhat a minta, amit ismételsz. Éberség! Szeretet! De jó! Család!
Sára Sátrából szeretettel:
Réka
Ha szeretnél együtt haladni a folyamattal vagy értesülni a néha csak pár napig aktív segítségekről,
csatlakozz a csapathoz!